Kiedy zmieniać fotelik na następny
Jedno z najczęściej zadawanych pytań, które otrzymujemy, to: "kiedy jest odpowiedni czas, aby moje dziecko zmieniło fotelik na następny?" - i to pytanie jest bardzo istotne! Różne przepisy dotyczące wagi, wzrostu i wieku mogą sprawić, że sytuacja staje się nieco skomplikowana. Dlatego też przedstawiamy przegląd, kiedy należy wymienić foteliki samochodowe dla twojego dziecka.
Kwestia zmiany fotelika samochodowego ma ogromne znaczenie, gdyż istotne jest, aby fotelik odpowiednio dopasowywał się do dziecka w każdym etapie jego rozwoju.
Konwencjonalnie rozróżniamy trzy różne etapy fotelików samochodowych, które odgrywają ważną rolę w życiu dziecka:
- Foteliki dla niemowląt od ok. 0-1 rok
- Foteliki dla małych dzieci do ok. 4 lata
- Foteliki dla starszych dzieci od ok. 4 lata
Należy pamiętać, że podany przedział wiekowy jest jedynie wytyczną opartą na średnich wartościach i nie ogranicza ani nie gwarantuje czasu użytkowania
FOTELIKI DLA NIEMOWLĄT
Fotelik dla niemowląt jest pierwszym fotelikiem samochodowym, z którego korzysta się od momentu narodzin aż do około 12 miesiąca życia, z pewnymi wariacjami zależnymi od wzrostu. Fotelik dla niemowląt zawsze montuje się tyłem do kierunku jazdy w samochodzie. Można go zamontować przy użyciu trzypunktowego pasa samochodowego lub na bazie ISOfix, przy czym oba sposoby zapewniają równie wysoki poziom bezpieczeństwa, jeśli są poprawnie użyte.
Kiedy najlepiej przesiąść dziecko z fotelika dla niemowląt na fotelik dla małych dzieci?
Rekomendujemy korzystanie z fotelika samochodowego dla niemowląt tak długo, jak to możliwe, ponieważ zapewnia on elastyczność dla rodziców i doskonałą ochronę boczną dla dziecka. Jednak możesz szybciej przenieść dziecko do fotelika samochodowego dla małego dziecka. W takich sytuacjach zalecamy zmianę fotelika samochodowego tylko wtedy, gdy Twoje dziecko będzie mogło siedzieć bez pomocy, ponieważ foteliki samochodowe dla małych dzieci zazwyczaj stoją w pozycji pionowej i oferują nieco mniejszą stabilność niż foteliki samochodowe dla niemowląt.
W zależności od wybranego fotelika dla małych dzieci, koniecznie upewnij się, że dziecko spełnia minimalne wymagania tego fotelika. Może to być minimalna waga lub wzrost, zależnie od jego regulacji.
Kiedy przesiąść dziecko z fotelika dla niemowląt na fotelik dla małych dzieci?
Krok 1: Sprawdź ograniczenia wagi/wzrostu fotelika
Jeśli fotelik dla niemowląt jest zatwierdzony zgodnie z normą ECE R44-04, decyduje o tym maksymalna waga dziecka, jaką dopuszcza norma fotelika. Ta maksymalna waga nie może zostać przekroczona. Warto jednak pamiętać, że dziecko często z wiekiem przekracza maksymalną wagę fotelika. W takim przypadku koniecznie sprawdź krok 2!
Jeśli fotelik dla niemowląt jest zatwierdzony zgodnie z normą UN R129, to to maksymalny wzrost dziecka, jakiego dopuszcza norma. To jest maksymalny wzrost, który nie może zostać przekroczony. W wielu przypadkach osiągnięcie tego maksymalnego wzrostu oznacza, że należy zmienić fotelik, ale warto również przejrzeć krok 2!
Krok 2: Sprawdź położenie pasów ramieniowych i odległość do górnej krawędzi fotelika
Kiedy górny punkt głowy dziecka jest oddalony o około 2 palce od najwyższego punktu oparcia fotelika, wówczas warto zastanowić się nad zmianą na fotelik dla małych dzieci. Lepiej jest rozważyć tę zmianę przed osiągnięciem tego momentu. Warto zaznaczyć, że zalecane jest zachowanie tej odległości dwóch palców, aby uwzględnić pewien "bufor" na wypadek ruchu w górę podczas ewentualnego wypadku. Taki ruch mógłby zdarzyć się, jeśli pasy nie byłyby idealnie dociągnięte. Chociaż rozumiemy, że rodzice starają się zawsze zapiąć pasy poprawnie, czasem, w pośpiechu lub gdy dziecko jest bardzo ruchliwe, pasy mogą nie być dostatecznie zaciśnięte, co może wpłynąć na ich działanie. Należy także zwrócić uwagę, jak pasy ramieniowe przylegają do ramion dziecka i konsultować się z instrukcją obsługi fotelika. Wiele producentów zaleca, aby pasy ramieniowe nie wystawały spod ramion dziecka. Jeśli pasy nie układają się idealnie na ramionach, kiedy zagłówek i pasy są w najwyższej pozycji, to to również sygnał, że nadszedł czas na zmianę fotelika.
FOTELIKI DLA MAŁYCH DZIECI
Fotelik dla małych dzieci to drugi etap fotelików samochodowych dla twojego dziecka. Można go używać od około 6 miesiąca życia do około czwartego roku, w zależności od wzrostu i wagi dziecka. Zgodnie z normą UN R129 (i-Size), dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15 miesiąca, ale w BeSafe zalecamy podróżowanie tyłem aż do czwartego roku życia. Niektóre foteliki tej kategorii mogą być używane zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.
Kiedy można przesiąść dziecko z fotelika dla małych dzieci na fotelik dla starszych dzieci?
Rekomendujemy, aby Twoje dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, co najmniej do 4 roku życia. Z tego powodu zalecamy zmianę fotelika samochodowego na starszy tylko wtedy, gdy spełnione są następujące trzy warunki:
- Twoje dziecko ma co najmniej cztery lata
- Twoje dziecko spełnia minimalne wymagania fotelika (15 kg zgodnie z normą ECE R44 lub 100 cm zgodnie z normą UN R129) - jest to przepis prawnie wiążący
- Twoje dziecko ma wystarczająco dojrzałości umysłowej, aby siedzieć spokojnie w foteliku dla starszych dzieci. Jeśli dziecko często się pochyla do przodu, wykracza poza strefę ochronną fotelika, co oznacza, że fotelik nie spełnia swojej roli w zakresie ochrony.
Kiedy należy zaprzestać używać fotelika dla małych dzieci?
Krok 1: Sprawdź ograniczenia wagi/wzrostu fotelika
Jeśli twój fotelik dla małych dzieci jest zgodny z normą ECE R44-04, przestawienie na fotelik dla starszych dzieci jest konieczne po osiągnięciu maksymalnej wagi dziecka, ustalonej przez przepisy na 36 kg.
Jeśli twój fotelik dla małych dzieci jest zgodny z normą UN R129, zmiana jest potrzebna po osiągnięciu maksymalnego wzrostu dziecka, określonego przez normy na 150 cm.
Krok 2: Sprawdź przepisy krajowe
Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące wymogów dotyczących używania fotelika samochodowego dla dzieci.
Krok 3: Sprawdź, jak dziecko zachowuje się w samochodzie bez fotelika
Oprócz kroków 1 i 2, przeprowadź "5-punktową kontrolę", aby upewnić się, czy ciało dziecka jest gotowe na podróżowanie w samochodzie bez fotelika. Jeśli którykolwiek z tych pięciu punktów nie zostanie spełniony, dziecko powinno dalej korzystać z fotelika dla starszych dzieci:
- Czy dziecko może siedzieć z plecami przylegającymi do oparcia kanapy samochodowej?
- Czy kolana dziecka zginają się za krawędzią siedzenia samochodowego?
- Czy pas biodrowy przylega do kości miednicy, a nie do brzucha?
- Czy pas ramienny leży na ramieniu i nie jest zbyt blisko szyi ani nie ześlizguje się z ramienia?
- Czy dziecko rozumie i potrafi siedzieć w samochodzie w prawidłowej pozycji, bez garbienia się ani pochylania?