Jakie wybrać koła w wózku dziecięcym: żelowe czy pompowane
Jakie koła powinien mieć wózek spacerowy? Jakie są zalety, a co najważniejsze – które koła są lepsze? W przeglądzie sklepu dawidam.pl szczegółowo opowiemy o rodzajach i zaletach kółek do wózków dziecięcych.
Kryteria wyboru wózka dla dziecka mogą być różne. Jednak wszyscy przyszli rodzice muszą podjąć jedną z najważniejszych i kluczowych decyzji polegającą na wyborze odpowiednich kół w wózku ich pociechy. I tutaj nasuwa się pytanie: które koła są lepsze i dlaczego? Eksperci sklepu dawidam.pl, bardzo często spotykają się z tym pytaniem podczas wyboru wózka dziecięcego.
W sklepie dawidam.pl staramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania i jednocześnie opowiedzieć jak najwięcej o rodzajach kół, zidentyfikować zalety i doradzić rodzicom, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Jakie są rodzaje kół wózka dziecięcego
Aby wózek stał się niezawodnym pomocnikiem dla rodziców i dziadków podczas spacerów z dzieckiem, należy poświęcić nieco więcej uwagi doborowi kół. Tego kryterium nie można zignorować, ponieważ materiał kół i rozmiar to dwa ważne czynniki, od których w dużej mierze będzie zależeć ruch wózka podczas jazdy, a więc czy będzie on płynny, naturalny, czy gwałtowny.
Wyobraźmy sobie, że na miejskim chodniku jest dziura, nawierzchnia alejki w parku nierówna lub zalegają na ulicy zaspy śniegu. W takich warunkach trudno o komfortową jazdę, biorąc pod uwagę, że warunki atmosferyczne także mogą okazać się przeciwnikiem. W takiej sytuacji każdy rodzic chce mieć pewność, że wózek go nie zawiedzie i poradzi sobie z każdą czyhająca trudnością.
Na początku warto zaznaczyć, że wszystkie koła wózków dziecięcych podzielone są na dwie grupy:
- pompowane
- niepompowane
Często pojawia się pytanie jakie koła uważane są za niezawodne ? Które koła są lepsze: koła dmuchane czy żelowe ? Odpowiadając, chcemy zaznaczyć, że wszystkie koła pozostają w normie. Każdy rodzaj kół ma zarówno niezaprzeczalne zalety jak i wady. Producenci oferują opcje, dzięki którym rodzice mogą kupić wózek dziecięcy, który spełnia ich wymagania pod względem ważnych dla nich cech.
Jaka jest cecha kół pompowanych
Pompowane gumowe koła są stosowane w modelach poprzedniej generacji. Dobrze spełniają swoją funkcję m. in.: na wyboistych drogach, bo zmniejszają drżenie i utrzymują przyjemną dla dziecka atmosferę.
Jeśli spojrzymy do wnętrza takiego koła, to „struktura” tego typu koła przypomina dobrze znane koła rowerowe: górna część to opona (opona), a wewnątrz komora z wbudowanym smoczkiem, do której pompowane jest powietrze.
Warto zaznaczyć, że pompowane koła mają dwie wady:
- Będą musiały być regularnie pompowane, jednocześnie monitorując optymalny poziom ciśnienia.
- Koła te można przebić, a jeśli nie uda się uszczelnić miejsca przebicia to będzie trzeba kupić nowe.
Rekomendacja sklepu Dawidam - należy wziąć pod uwagę jakość nawierzchni drogi, zwłaszcza rejon, w którym się mieszka i planuje często chodzić z dzieckiem na spacery.
Jaka jest cecha niepompowanych kół
W tej kategorii można wyróżnić kilka typów kół. W stosunkowo krótkim czasie niepompowane koła wózków dziecięcych zdobyły zaufanie rodziców, którzy docenili ich praktyczność i wygodę. Dlatego producenci przestawili się na wyposażanie swoich najnowszych modeli w koła z tej kategorii.
Obecnie wyróżnić można niepompowane koła:
- żelowe
- cała guma
- guma piankowa EVA
Koła żelowe
W swojej „strukturze” są bardzo podobne do nadmuchiwanych, ale zamiast komory powietrznej wpompowywany jest do nich specjalny żel.
Jakie są zalety żelowych kół do wózka dziecięcego? Żel technologiczny (substancja o określonej gęstości) sprawia, że koła są odporne na zużycie. Mają nie mniej płynną jazdę niż pompowane. Rodzicom żelowe koła w wózku mogą się podobać, ponieważ nie trzeba ich pompować. Kółka z żelem technologicznym w środku są odporne na przebicia i można spacerować po każdej nawierzchni.
Koła żelowe czy helowe w wózku to poprawna nazwa? Odpowiedź - koła żelowe to właściwe określenie. Wewnątrz tych kół wózka dziecięcego zastosowano elastyczny polimer (żel technologiczny), który nie ma nic wspólnego z gazem. Dlatego koła żelowe to właściwe określenie, a hel to balony na wakacje, które są napompowane helem (gazem lekkim).
Koła z pełnej gumy
Swoją nazwę otrzymały ze względu na „strukturę”. Koła te wykonane są w całości z gumy.
Brak pustych przestrzeni i jednorodna kompozycja to główne cechy tych kół. Nie są również podatne na przebicia, ale są cięższe i sztywniejsze.
Guma piankowa EVA
Materiał o mikroporowatej strukturze po raz pierwszy znalazł szerokie zastosowanie w produkcji obuwia ortopedycznego. Wtedy to wysoka elastyczność, lekkość, doskonała amortyzacja, elastyczność, odporność na zużycie materiału zostały docenione przez producentów wózków dziecięcych.
Z wyglądu koła z gumy piankowej EVA wyróżniają się gładką powierzchnią, a po naciśnięciu są bardziej miękkie niż żel lub pełna guma.
Które koła są lepsze
Przy wyborze wózka dziecięcego to pytanie jest prawie zawsze zadawane. W sklepie dawidam.pl uważamy, że nie ma dobrych lub złych kół. Każdy rodzaj może być decydującym czynnikiem przy zakupie wózka dziecięcego.
Jeśli mieszkasz w mieście, w którym nawierzchnia drogi i chodniki nie powodują szczególnych utrudnień, to możesz wybrać wózek z pompowanymi kołami. Oczywiście częściej trzeba je sprawdzać, pompować, upewniać się, że nie są przebite. Warto się nad tym zastanowić, a jeśli nadal koła pompowane są najlepszą opcją, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać wózek z pompowanymi kołami.
W sytuacjach, w których planujesz często spacerować alejkami parku lub wypoczywać poza miastem, warto wybrać wózek idealny na wycieczki. Eksperci dawidam.pl polecają wózek z niepompowanymi kołami. Nie będą one powodować niepotrzebnych zmartwień ani zimą, ani latem. Posiadają dobre właściwości amortyzujące, dodatkowo nie dają się przebić. I być może nie mniej ważny argument - koła niepompowane znajdują się w wózkach nowej generacji.
Wózek dziecięcy lub spacerowka możesz zamówić w naszym sklepie internetowym Dawidam.pl, czekamy również na Ciebie w naszym sklepie stacjonarnym w Krakowie przy ul. Czyżewskiego 1, dzielnica Krowodrza